fbpx

מהי שיטת קשת האש?

שיטת קשת האש היא תכנית ליווי ממוקדת ופרקטית להפסקת הרגלים מזיקים, גמילה מהתמכרויות רכות, ואימוץ הרגלים מיטיבים. התכנית נוצרה ע"י רפיק ידידיה.

ההתמחות שלנו היא בהתמכרויות רכות: קנאביס, טלפון נייד, ניקוטין, פiרנi, סוכר, גלוטן, אכילה רגשית, קניות, משחקי מחשב, מסכים, רשתות חברתיות, טלוויזיה, וכדומה. להתמכרויות רכות אין תסמיני גמילה פיזיים אלא רק נפשיים.

כל אלו הם הרגלים שנחשבים לגיטימיים חברתית ונורמטיביים.

מתי הם הופכים להיות בעיה?

כשהם יצאו מאיזון. כשאתם מרגישים שאתם עושים את זה כבר יותר מידי. כשאתם לא מצליחים להפסיק או להפחית מינונים. כשאתם מזהים שיש בתוככם מאבק בין חלק נפש שרוצה להפסיק, וחלק נפש שרוצה להמשיך.

מה מייחד את שיטת קשת האש?

החידוש בתכנית היא בכך שהיא לא מציעה בשלב הראשון גמילה לכל החיים. אנחנו מציעים להתחיל בהתנזרות ל-100 ימים או 21 ימים. נחליט על זה ביחד. מטרת ההתנזרות היא לעשות ניסוי תודעתי, או משחק מחשבתי, אם תרצו, שבו תכירו את עצמכם בלי ההרגל המזיק שלכם.

הנסיון שלנו מוכיח שכאשר מגבלים את ההתנזרות בזמן, ההפסקה הופכת קלה. אין דודא, אין קריז ומכאן הדרך להפסקות ארוכות יותר כבר סלולה.

הצלחות גדולות נבנות על גבן של הצלחות קטנות

מה הבסיס התאורטי של "קשת האש"?

קשת האש מתבססת על הידע הכי עדכני בעולם ההתמכרויות ובפסיכולוגיה המודרנית. בנוסף, היא משלבת אלמנטים מהבודהיזם ותורות המזרח.

אחת ההבנות המרכזית בפסיכולוגיה המודרנית היא שהאדם מפוצל. לכולנו יש חלקי נפש שונים, שלפעמים סותרים זה את זה, ועלינו להכיר בהם, להכיר אותם, ולהכיר את המניעים שלהם.

בנוסף, בעולם הטיפול בהתמכרויות מבינים היום שהתמכרות היא לא בחירה שאף אחד עושה. היא לא כשל מוסרי והיא לא מעידה על אופי חלש, או העדר כוח רצון.

התמכרות היא תגובה לסבל אנושי, והיא נסיון לברוח מאותו הסבל.

היא תגובה להזנחה רגשית או פיזית בילדות, תגובה לטראומה, תגובה לפגיעות מיניות – תגובה לצרכים ילדיים שלא נענו.

את הדברים האלו גאבור מאטה, אחד המומחים הגדולים בעולם היום להתמכרות וטראומה, כותב בספרו שתורגם לאחרונה לעברית – "בממלכת הרוחות הרעבות".

על ההבנה הזו מבוססת שיטת קשת האש.

והדרך להתמודד עם החלק המכור שבנו, היא לא לשפוט אותו, אלא להבין את הכאב שלו.

האם מדובר בשיטת טיפול בהתמכרויות?

לא. חשוב לציין שתכנית קשת האש אינה מציעה טיפול נפשי/פסיכולוגי בהתמכרויות, והיא אינה תכנית גמילה.

ל"קשת האש" יש 3 אלמנטים מרכזיים –

אלמנט אימוני – "קשת האש" היא בבסיסה תכנית אימונית. במסגרת התהליך אתם מתחייבים עם עצמכם על זמן מוגדר של התנזרות מההרגל המזיק, ומציבים יעד ברור וריאלי (21 עד 100 יום), שבמהלכו אתם תבחנו מי אתם בלי ההתמכרות. הרעיון הוא לא להלחם במכור שבנו, ולהגיד לו שהוא מסולק לנצח. אלא להניח אותו בצד לתקופה מוגדרת, ולשחק עם זה עד שנגיע לנקודה שבה נרגיש מאוזנים.

אלמנט פסיכולוגי  – על אף שאיננו מציעים טיפול, התכנית כן נוגעת באלמנטים נפשיים. ביחד ננסה להבין על מה יושבת ההתמכרות, מה היא משרתת, ונלמד להכיר ולקבל את חלק הנפש שבנו שמעוניין להמשיך את ההתמכרות, קרי, הג'אנקי שבתוכנו. כפי שנאמר – את/ה לא מכור/ה, יש בך מכור/ה.
 
אלמנט רוחני – התכנית מתבססת על העקרונות הבודהיסטיים של ראייה נכונה, כוונה נכונה, דיבור נכון ופעולה נכונה. בחלק מהתכניות של קשת האש, סוף התהליך הוא בטקס התבודדות מדהים בטבע שבו אתם שמים כוונה חדשה לתקופת ההתנזרות, או לבכלל, חותמים על הסכם עם עצמכם ומתחייבים. מה קורה אחרי תקופת ההתנזרות? אתם מחליטים אם להמשיך להפסיק, או לחזור, אבל אולי קצת אחרת… או בעצם, בטוח קצת אחרת.

מה עקרונות השיטה?

תנועה ספיראלית – בכל שלב בחיים אנחנו מתחילים להפסיק ואז מפסיקים להפסיק, ואז מתחילים שוב, ובעזרת תנועה של ריקוד, מוציאים מחיינו הרגלים מזיקים ומוסיפים לחיינו הרגלים מיטיבים.

הוספת הרגל מיטיב – כבר בתחילת הדרך תבחרו לעצמכם הרגל מיטיב – פעולה יומית קצרה, שאותה נבצע כל בוקר או כל ערב, שתזכיר לנו שאנחנו בתהליך, ותבטא את הכוונה שלנו לחזור לעצמנו.

טיפוח "תודעת מאסטר" – אנחנו מבינים שיש בתוכנו פיצול. יש בנו חלק נפש שרוצה להמשיך לאכול כמה שבא לו, לעשן, לראות פורנו, לשתות 10 כוסות קפה ביום. יש בנו גם חלק שרוצה להפסיק –  לעשות ספורט, לפנות זמן עבור עצמו, להיות בקשרים משמעותיים בלי פילטרים. ויש בנו גם את ה"מאסטר". המאסטר רואה את כל חלקי הנפש שלנו, והוא חומל ואוהב גם את זה, וגם את זה, כי הוא מבין שזה זה זה, כל החלקים הם חלק מאיתנו, ותמיד יהיו.

"קל הוא הנכון" – זוהי חוכמה עתיקה מתורות המזרח שאומרת שהתנועה שלנו בעולם צריכה להיות נטולת מאמץ. זה לא אומר שאנחנו צריכים לשבת כל היום מול נטפליקס או פייסבוק. המטרה היא למצוא את האיזון בין קל, לבין נכון. לכן, בקשת האש אנחנו דוגלים ב"מינימום האפקטיבי", בו אתם בוחרים מה נכון לכם, אבל בלי לקפוץ מעל הפופיק. זו גם הסיבה שאנו דוגלים בהתנזרות לתקופת זמן מוגבלת, ולא בהפסקה "נצחית" שנדונה לכשלון.

אז איך זה עובד בתכלס?

הו, טוב ששאלתם/ן. מאחר ואנו מבינים שלכל אחד ואחת מתאים משהו אחר, יצרנו מספר תכניות ליווי במחירים משתנים ונוחים לכל כיס.

ליווי אישי

10 מפגשים עם מלווה מוסמך של "קשת האש" שיכינו אותך לתקופת ההתנזרות

תהליך קבוצתי

10 מפגשים עומק בהנחייה של רפיק ידידיה בקורס שנקרא "יסודות קשת האש". לאחר קורס זה תנתן אפשרות להמשיך לקורס הסמכה לליווי בשיטת הקשת האש

ליווי באמצעות אפליקציה

ליווי ממוקד להתנזרות מפורנו, טבק ומריחואנה באמצעות אפליקציה חדשנית וקבלת סרטוני הדרכה מידי יום

אתגרים ציבוריים

הצטרפות לאתגר ציבורי המתקיים מעת לעת, בו בתהליך קבוצתי ממוקד בזום, בליווי אחד המנחים שלנו, משתחררים מהרגל מזיק

אודות יוצר התכנית, רפיק ידידיה

רפיק, בן 54, אב לשלושה, בזוגיות, מחבר הספרים "מאושר בחלקו" ו "הרגלים מזיקים והתמכרויות רכות"

"במשך שנים ארוכות סחבתי הרגלים מזיקים שהורידו אותי: הטבק היה ללא ספק ההתמכרות הקשה ביותר שלי שלקח לי שנים ארוכות לשחרר, אבל גם אכילה רגשית בלילה בעמידה ליד השיש, וגם (כמו כולם מסביבי) וויד.
בשיא ההתמכרות הייתי מושך באנג על הבוקר ואוכל סרטים של ביקורת עצמית עד הערב.
יום אחד, גיליתי שיטה: שאם אני מחתים את עצמי על הסכם לשינוי התנהגות שכתוב על נייר אמיתי, עם תאריך למעלה והשם שלי עליו, אני בקלות עומד בהבטחה שלי, וזאת בשונה מהחלטות שמתגבשות בראש ושם גם נשארות.

ההבנה הזו צמחה להיות "שיטת קשת האש" שמוציאה בכל שנה קורסים להפסקה מתודית של סוכר, וויד, פורנו, ניקוטין, סמארפונים ע"י התחייבות לאתגרים מדודים בזמן".